praca NAUKOWA

Jako aktywny naukowiec znaczną część mojej pracy zawodowej poświęcam na opracowanie publikacji naukowych w zakresie prawa handlowego, prawa rynku kapitałowego, prawa papierów wartościowych, odpowiedzialności odszkodowawczej oraz prawa walut cyfrowych. Są to pozycje cieszące się pozytywnym odbiorem, co stanowi dla mnie źródło osobistej satysfakcji, ponieważ w każdą z nich wkładam moją wiedzę i doświadczenie zdobyte jako praktykujący adwokat.
Wszystkie publikacje mojego autorstwa z okresu wykonywania obowiązków na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – czyli opublikowane do 2019 roku – są dostępne online w Repozytorium UMK w Toruniu (RUM@K) z możliwością pobrania w formacie PDF.
Pozostałe publikacje artykułowe, ogłoszone drukiem po 2019 roku, są dostępne w indeksowanych bazach publikacji naukowych w Internecie.
Najważniejsze publikacje naukowe
Zarządzanie majątkiem fundacji rodzinnej. Edycja specjalna
Wejście w życie przepisów ustawy z 2023 roku o fundacji rodzinnej odbiło się głośnym echem w środowisku biznesowym. Wraz z najbliższymi współpracownikami opracowałem monografię pod tytułem „Zarządzanie majątkiem fundacji rodzinnej. Edycja specjalna” (Toruń 2025). W odpowiedzi na duże zainteresowanie i zapytania Klientów Kancelaria Adwokacka Profesora Konrada Zacharzewskiego podjęła się świadczenia pomocy prawnej w zakresie zakładania oraz kompleksowej obsługi prawnej fundacji rodzinnych.


Umowa o pośrednictwo giełdowe
W 2015 roku wygasła przez wykonanie umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych zawarta z Wydawnictwem TNOiK w Toruniu w celu wydania rozprawy doktorskiej mojego autorstwa pt. „Umowa o pośrednictwo giełdowe” (Toruń 2008, ss. 457). Wskutek tego powróciły do mnie autorskie prawa majątkowe do tego utworu. W chwili obecnej monografia pt. „Umowa o pośrednictwo giełdowe” nie jest dostępna na rynku księgarskim, ponieważ nakład został w całości wyczerpany. Pozostawiłem sobie kilkanaście egzemplarzy „żelaznej rezerwy” na potrzeby archiwalne.
Świadczenie usług maklerskich uległo w ostatnich latach istotnym przewartościowaniom. Książka zachowuje jednak w pełni swoją aktualność, ponieważ została napisana z akcentem na fundament cywilistyczny i z uwzględnieniem dynamiki zmienności regulacji. Zmiany prawa nie uchybiają treści. Dlatego nie planuję drugiego wydania.
Z przyjemnością pragnę natomiast poinformować o tym, że podjąłem decyzję o nieodpłatnym udostępnieniu mojej pierwszej publikacji monograficznej.
„Umowa o pośrednictwo giełdowe” nieodpłatnie do pobrania w całości w formacie PDF.
Prawo giełdowe
Już pierwsze wydanie podręcznika pt. ,,Prawo giełdowe” (CH BECK, Warszawa 2010) wpisało się w kanon literatury przedmiotu. Drugie wydanie z 2012 roku uwzględniło zmiany stanu prawa oraz praktyki rynku kapitałowego. Podobnie stało się z wydaniem trzecim, które ukazało się w 2019 roku. Wydanie trzecie uwzględnia pokaźną ilość gruntownych modernizacji prawa w zakresie obrotu giełdowego i rynku kapitałowego. Pozostaje w całości zgodne z regulacjami dyrektywy MiFID z 2014 roku.

Szkoda giełdowa i jej naprawienie
To monografia habilitacyjna mojego autorstwa. Stanowiła podstawowy komponent dorobku niezbędnego do uzyskania stopnia naukowego doktora habilitowanego nauk prawnych. Stało się to w marcu 2016 roku.
„Szkodę giełdową i jej naprawienie” wydałem nakładem własnym. Pokryłem wszystkie koszty profesjonalnego składu, druku cyfrowego, twardej oprawy oraz rozesłania tzw. egzemplarzy obowiązkowych. Książka nie była dostępna w księgarniach, lecz tylko z poziomu mojej strony internetowej www.zacharzewski.pl. Pierwsze wydanie uchodzi już nawet za „białego kruka”, ponieważ trafiło wyłącznie do rąk nielicznego grona wyspecjalizowanych prawników zainteresowanych właśnie tą tematyką.
Wcześniej zaplanowana intencja przygotowania drugiego wydania monografii habilitacyjnej mojego autorstwa urzeczywistniła się. Po sześciu latach od swojego debiutu całkowicie zaktualizowana wersja „Szkody giełdowej i jej naprawienia” została wydana w 2021 roku nakładem C.H. BECK w prestiżowej serii Instytucje Prawa Prywatnego.
Drugie wydanie „Szkody giełdowej i jej naprawienia” z 2021 roku nie jest już dostępne w sieci sprzedaży Wydawnictwa C.H. BECK, ponieważ cały nakład został wyczerpany.
Pierwsze – toruńskie – wydanie monografii habilitacyjnej mojego autorstwa jest aktualnie dostępne wyłącznie w komplecie z monografią pod tytułem „Zarządzanie majątkiem fundacji rodzinnej. Edycja specjalna” (Toruń 2025). Zapraszam do złożenia zamówienia jednocześnie obu pozycji książkowych dostępnych tutaj.


System prawa handlowego
Na zaproszenie Pana Profesora Mirosława Steca opracowałem obszerne fragmenty dzieła pt. System prawa handlowego, t. 4, Prawo instrumentów finansowych, C.H. BECK, Warszawa 2016. W rękopisie złożyłem do Wydawcy 390 stron tekstu znormalizowanego. Redaktor tego tomu „Systemu…” powierzył mi całość problematyki obrotu instrumentami finansowymi. Jestem autorem czterech rozdziałów: 20. Instrumenty finansowe jako przedmiot świadczenia w umowie sprzedaży; 21. Podstawy sukcesji w zorganizowanym obrocie instrumentami finansowymi; 22. Umowa sprzedaży zdematerializowanych instrumentów finansowych jako prawna podstawa przysporzenia oraz 23. Obrót instrumentami finansowymi w reżimie świadczenia usług maklerskich.


Komentarz do ustawy o obrocie instrumentami finansowymi
Na zaproszenie Pana Profesora Marka Wierzbowskiego opracowałem obszerne fragmenty dzieła pt. Prawo rynku kapitałowego. Komentarz (red. M. Wierzbowski, L. Sobolewski, P. Wajda). Pierwsze wydanie ukazało się nakładem Wydawnictwa C.H. BECK w 2012 roku, drugie w 2014 roku, trzecie w 2018 roku, zaś czwarte w 2023 roku. W rękopisie do wydania czwartego złożyłem do Wydawcy około 480 stron tekstu znormalizowanego. Jestem autorem uwag komentatorskich do przepisów art. 45a–45i, art. 51–54, art. 56–59, art. 65–68n, art. 79 (Nb 9-39), art. 80 (Nb 2), art. 81 (Nb 3-9) oraz art. 81a-83k ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.
Komentarz do kodeksu cywilnego
Na zaproszenie Pana Profesora Mariusza Załuckiego opracowałem obszerne fragmenty dzieła pt. Kodeks cywilny. Komentarz. Pierwsze wydanie ukazało się nakładem wydawnictwa C.H. BECK w 2019 roku, drugie w 2020 roku, trzecie w 2023 roku, zaś czwarte w 2024 roku. Jestem autorem uwag komentatorskich do przepisów o przekazie i papierach wartościowych (art. 921(1) – 921(16) k.c.).

PUBLIKACJE NAUKOWE
Mogę powiedzieć, że praktyka prawnicza i działalność naukowa związana ze zjawiskiem kryptowalut towarzyszy mi od długiego czasu. Dlatego zaliczam się do nieformalnego grona „prekursorów” i „seniorów” tej branży. Jestem autorem pionierskich publikacji na ten temat – „Bitcoin jako przedmiot stosunków prawa prywatnego”, „Praktyczne znaczenie bitcoina na wybranych obszarach prawa prywatnego” oraz „Obrót walutami cyfrowymi w reżimie obrotu instrumentami finansowymi”. Współredagowałem i przygotowywałem dwa podstawowe dokumenty środowiska kryptowalutowego – „Przegląd polskiego prawa w kontekście zastosowań technologii rozproszonych rejestrów oraz walut cyfrowych” oraz „Kanon dobrych praktyk podmiotów rynku kryptowalutowego w Polsce”. Na zlecenie Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości kierowałem przygotowaniem pracy naukowo-badawczej pt. „Przegląd zastosowania technologii blockchain w wymiarze sprawiedliwości w wybranych państwach”. Mojego pióra są też „Nadużycia w obrocie walutami cyfrowymi (aktywami kryptograficznymi)” [w:] Przestępczość finansowa. Tom II. Rynki finansowe (red. R. Płókarz; DIFIN, Warszawa 2021, rozdział IV), oraz „Digital Asset Capital Market Law: A New Discipline of Private Law” (Prawo rynku kapitałowego aktywów cyfrowych – nowa dyscyplina prawa prywatnego; Krytyka Prawa 2021, nr 2 (tom 13). Na opublikowanie czekają „Czynności maklerskie w obrocie aktywami cyfrowymi” [w:] Kompendium blockchain. Tom 2. Prawo i ekonomia (red. K. Piech, G. Sobiecki), Warszawa 2024 (oddane do druku w październiku 2023) oraz „Model i środki bezpośredniej ochrony praw podmiotowych nabywców i posiadaczy kryptoaktywów w prawie polskim” (Białostockie Studia Prawnicze 2025; skierowane do Redakcji w grudniu 2024 roku). Przygotowałem kilka regulaminów giełd bitcoinowych, biorę też udział w rozstrzyganiu spraw spornych na tle pozyskiwania (kopania) oraz obrotu kryptowalutami, wdrażam i opiniuję procedury zgodności działalności z prawem (compliance). W grudniu 2018 roku powierzono mi obowiązki Prezesa Sądu Polubownego przy Izbie Gospodarczej Blockchain i Nowych Technologii.
KONFERENCJE NAUKOWE
Jeszcze podczas pracy na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (ostatnio jako Kierownik Katedry Prawa Handlowego oraz p.o. Kierownika Katedry Prawa Morskiego) przypadł mi w udziale miły obowiązek organizowania konferencji naukowych.
Ze znacznym rozgłosem spotkał się cykl konferencji pt. „Waluty cyfrowe – problemy definicyjne i regulacyjne”. Transmisje całości obrad wszystkich konferencji z tego cyklu są dostępne w Internecie pod poniższymi linkami:
Waluty cyfrowe. Problemy definicyjne i regulacyjne (2016 rok)
Waluty cyfrowe. Problemy definicyjne i regulacyjne (2017 rok)
Waluty cyfrowe. Problemy definicyjne i regulacyjne 3.0 (2019 rok)
Waluty cyfrowe. Problemy definicyjne i regulacyjne 4.0 (2019 rok)
W ramach swoistych „naukowych ciekawostek” mogę też pochwalić się referatem pod tytułem „Czy odpowiedzialność instytucji finansowej za naruszenie dobra osobiste ma coś wspólnego z walką o prawdę historyczną? W poszukiwaniu wspólnego mianownika w sporze o zasadę indywidualizacji”, który został wygłoszony w Instytucie Pamięci Narodowej dnia 14 grudnia 2017 roku podczas obrad Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt. „Prawda historyczna a odpowiedzialność prawna. Rozważania na gruncie zniekształcania pamięci o niemieckich zbrodniach popełnionych podczas II Wojny Światowej”.
PUBLICYSTYKA I DZIAŁALNOŚĆ POPULARYZATORSKA
Od dłuższego czasu pod moim adresem kierowane są zaproszenia do skomentowania aktualnych zagadnień życia gospodarczego. Z takimi zaproszeniami występowały m.in. Program 3 Polskiego Radia, Radio Dla Ciebie, 4 Program Polskiego Radia, Forbes, Rzeczpospolita, Gazeta Wyborcza, Bankier.pl, Dziennik Gazeta Prawna oraz TVN24.
Na prośbę środków masowego przekazu wypowiadałem się przede wszystkim na temat kredytów walutowych (tzw. frankowych) oraz na temat kryptowalut.
Moje wystąpienia publicystyczne są dostępne pod poniższymi linkami:
dr hab. Konrad Zacharzewski
ul. Batorego 5, 87-100 Toruń
NIP: 879 101 18 94
REGON: 871109165
35 1090 1506 0000 0001 3425 4338